logoI. Hamahama túlélő túra – Börzsöny, Nagyoroszi / 2007.03.30-04.01 /

Február elején jött a hír, hogy egy nagyon jó rover program van kilátásban a Börzsönyben. A nem mindennapi nevű Hamahama Természetjáró Egyesület szervezésében túlélőtúra készül, az előzetes infók alapján kalandos vállalkozás lesz, és persze a fődíj sem elhanyagolható: 1 hetes Rába-túra a csapatnak.

Elkezdődött a szervezkedés, melynek eredményeként Sanyi-bá 2 négy fős csapattal nevezett minket: 

3w.622gg.hu-3 : Lázár István, Lóth András, Illyés István, Csobor Tünde 
3w.622gg.hu-4 : Orbán Zoltán, Oláh Dániel, Kovács Péter, Betz Roland 

Mivel aznap suli és meló is volt a csapattagoknak, kicsit későn tudtunk csak elindulni Nagyoroszi felé, de jó tempóban háromnegyed 9 körül megérkeztünk a HEMO-ba, és beregisztráltuk magunkat. Az épület és környéke zsúfolásig telt túrabakancsos, hátizsákos fiatalokkal – nagy sikere volt a programnak, mivel 86 csapatban 329 főt számlált a mezőny. 
A regelést követően megkaptuk az éltető Red Bull adagunkat, valamint a túra pólóját (így jár aki későn jön: már csak L és XXL méret volt…) és a túra kitűzőjét. A nagyteremben épp a Drégelyvár Alapítvány előadása folyt, amibe belehallgattunk egy kicsit, majd átöltöztünk túrás ruhába, és az eligazítás végén az elsők között „rajtoltunk” el. Az elrajtolás igazából annyi volt, hogy a kapott menetlevéllel és az érintendő pontok helyét felsoroló lapocskával együtt kerestünk egy szabad asztalsarkot, ahol bejelöltük az összes pontot (5 kötelező + 56 szabadon választható) a térképen, és felvázoltunk egy körülbelüli útvonalat, hogy ne csak az orrunk után bolyongjunk az éjszakában. Mivel Kitku (Lóth Andris) kikötése volt, hogy Drégelyvárat nappali fényben szeretné látni, úgy terveztük, hogy az lesz az utolsó állomás, mint később kiderült, jó, hogy ezt az utat válsztottuk. Az első állomásig erős tempóban értünk el, a holdvilágos éjszaka miatt kíméltük az elemeket, csak a kereszteződésekben pásztáztuk a fatörzseket a biztonság kedvéért, bár rajtunk kívül itt még sok csapat haladt egy irányba. Kis torlódás és 28 perc holtidő után kaptuk meg a feladatot: elmondás alapján kellett egy baleset helyszínét lerajzolni, minél pontosabban, a lényeges jellemzők ábrázolásával. Kis vita után gyorsan felvázoltuk a rajzot és bezsebeltük a 80 pontot érte (a gyalogosunk kicsit eltájolódott...). A vadászház kerítéséig gyorsan elértünk, innen pedig betájolt irány alapján haladtunk az erdőn át a dombtetőről szűrődő fény felé, bukdácsolva a süppedő avarban a köveken és kidőlt fákon át. Vadregényes élmény volt! A tetőről gyönyörű kilátás nyílt a környező hegyekre és a távoli falvak fényeire, a sötét erdőben itt-ott imbolygó fények mutatták egy-egy csapat útját. 
A sárga jelzésen tovább haladva leértünk egy útkereszteződésbe (S és K) ahol a jellegfa megkopott kérgén csak úgy cikáztak a fénycsóvák a régi jelzést keresve. Innen egy kis kitérő volt a 4 jelzőcölöpös hidacska, pár pontot megért, majd visszatértünk a főcsapásunkra és besétáltunk Diósjenőre. A kis falu a valóságban erős eltérést mutat a térképen rajzolt másától – ez a tény, valamint az éhség és ez első holtpont átélése vezetett ahhoz, hogy ez a kis falu nem a legszebb emlékként maradt meg az emlékezetünkben. A falu széli paprikás hangulatú reggelink elfogyasztása után a napkeltével együtt keltünk mi is útra Csapatszellemben megerősödve és lemondva a vasúti közlekedés áldásairól. 
Nemsoká felértünk a Csehvárhoz, itt is kisebb tömeg verődött össze, már mutatkoztak a fáradság jelei a csapatokon, valakit kisegítettünk egy kis izomlazító krémmel… A feladat az íjászathoz kapcsolódó kérdések megválaszolása volt, majd célba dobás darts-al. A tetőről már jó kedvvel ereszkedtünk egy kicsit, majd kaptattunk felfelé a Csóványosra, amit a vártnál könnyebben hódítottunk meg, mivel nem a meredekebb úton sikerült megközelítenünk a csúcsot. Az ide vezető út különösen szép volt, az avar alig látszott ki a virágzó hóvirágtenger alól, ami a napsütésben még szebbé varázsolta az erdőt. Szerencsére itt is volt holtidőnk, úgyhogy beelőlegeztük magunknak az ebédet. Geiszt Csabi és csapata volt még itt ismerősként a sok más csapaton kívül, mindenki egy kis napsütötte helyen pihent és töltődött energiával az út többi részéhez (volt aki evett, volt aki aludt :) ). Szükség is volt a pihenőre, mert az itt kapott feladatok megint jól megtornáztattak minket – mármint az agyunkat. Különböző logikai és matematikai furmányságokat kellett kiokoskodnunk a 100 pontért. A kilátót elhagyva eztán már javarészt lefelé vezetett az út, mivel elég magasról indultunk, „lefelé” egy csodás gerincen haladtunk végig: jobbról az erdő, balról a sziklaperem és a mélység, a kilátás pedig GYÖNYÖRŰ! Innen a völgybe leereszkedve patakok mentén és patakokon át haladva „elkaptunk” egy mozgó pontőrt, aki a térképészet és nemzeti partok témakörben áskálódott tudásunkban. Rövid időre megálltunk egy tiszta vizű pataknál, felfrissültünk, ittunk és megtöltöttük a vizespalackjainkat a hűs vízzel. Gondoltuk, bevállaljuk a következményeket (esetleges gyomorbántalmak), de szerencsére ezek elmaradtak. Teljesen más ízű egy hegyi patak vize, mint a palackozott „forrásvizek”, valahogy súlya van, harapni lehet... 
A 4. pont a kulcsos-házaknál ismét kis pihenőül szolgált – a fiúk fájdalmas nyögések között szabadultak meg pár percre a bakancsuktól, hogy egy kis sportkémmel felfrissítsék hólyagoktól sajgó talpukat. A feladat gomba- és rovarfelismerés volt, ami nem volt egy egyszerű feladat (olyan egyformák voltak…). Itt adtuk le az első zsák szemetünket is, amit eddig gyűjtöttünk (ez 15 pontot ért). Elcsigázottan vágtunk neki az utolsó teljesítendő pontnak, ami Drégely vára volt. A többihez képest „kisebb” dombocska már nagy hegynek tűnt a lábaim szerint, és már a lejtő sem esett olyan jól, mint az elején… A betonos út visszacsapta a bakancstalpat – jajjjjjjjjjj a 2. holtpont ez a rész volt, kétségtelenül. Felérve Drégelyvárhoz 2 vidám állomásőrt találtunk, akik a vár történetéről kérdeztek. Gyors válaszok után utolsó erőnkkel indultunk vissza Nagyorosziba a cél felé, hogy még szintidőn belül teljesíteni tudjuk a túrát. 
A csapatszellem velünk volt, és erőt adott az oly messzinek tűnő cél eléréséhez – egymást bíztatva vertünk életet elcsigázott tagjainkba. Most jól jött a holtidőkből összegyűjtött kb. 50 perc. A HEMO előtt beestünk a kocsiba, ledobtuk a bakancsokat és gyorsban kitöltöttük a transzferfeladatokat (4x10 kérdés 20-20 pontért), és még időben betántorogtunk a CÉLBA! 
Rövid pihenő után a csapatunk fele haza indult a másik csapatunk felével (Lázi, Dani, Peti, Roland, Tünde), a maradék (Zoli, Putka, Kitku) pedig ott maradt a másnapi eredményhirdetésre. 
Mindannyiunk megelégedésére a 16. helyre sikerült felküzdenünk magunkat, míg Zoliék a 25. helyen végeztek. Gratulálunk Csabiéknak, akik az előkelő 10. helyet hozták el. 
Köszönet a szervezőknek – feledhetetlen megpróbáltatás és élmény volt! 
Még találkozunk! (és ezt vegyétek fenyegetésnek! :) ) 

Jó munkát!

Csobor Tünde cst. 


Orbán Zoli beszámolója: 

Péntek este 5 órakor indultunk el, nyolcan: Tündi, Putka, Lázi, Andris egy kocsiban, Peti, Roland, Dani, és én (Zoli) a másik kocsiban, irány a Börzsöny. 
Megérkezésünk után regisztráltunk, és meghallgattuk a szabályokat. Lélekben már készültünk a távra. Körülbelül 62 kilométert tettünk meg. Indításkor kaptunk egy papírt, amivel bejelölhettük csapatmunkával a térképünkre, hogy merre találjuk az állomásokat. A csapatok külön indultak, és mi dönthettük el, merre megyünk, és melyik állomást keressük fel. Voltak pontőrző állomások és olyanok, ahol tereptárgyakról, műemlékekről, forrásokról kellett adatokat leolvasnunk és feljegyezni őket. 
Az első pontőrző állomásig minden simán ment, éjfél körül érhettünk oda. A következő állomásig az éjszaka során tettünk egy kisebb kitérőt, úgy 10 km-t, ahol az igazi túlélőtúra várt ránk. Mentünk nagy sárban hatalmas tócsák között, kerítések keresztezték utunkat, gyalogoltunk sínen, és még egy falkányi kutya támadását is sikerült elhárítanunk. Innen kezdett izgalmas lenni az út: a meredek dombok és lejtők igénybe vették a lábainkat, de mi csak haladtunk tovább elég kemény iramban, és sorra derítettük fel az állomásokat, oldottuk meg a feladatokat. Olyan iramban haladtunk, hogy beértük a másik csapatunkat, és majdnem egyszerre értünk célba, persze ők pár lépéssel mindig előttünk jártak. 
Beértünk, leadtuk a menetleveleket és megvacsoráztunk. Az étel elfogyasztása után a csapat egyik része elhagyott minket, és hazament. Andis, Putka és én ott maradtunk, hogy megtudjuk másnap, milyen eredményeket értünk el. Másnap korán felkeltünk, és izgatottan vártuk az eredményhirdetést. 82 csapat indult, voltak akik másfél órát túráztak, voltak akik 22-t. A Tündiék csapata a 16. a mi csapatunk a 25. helyen végzett. 
Köszönjük a túrát a szervezőknek és parancsnokunknak, Sanyi-bának, hogy elintézte a nevezésünket, és támogatott minket. 

Orbán Zoltán st. 


A verseny technikai háttere /A versenyszabályzat/


Indulási feltételek 
- A túrán csak az előre benevezett, és a nevezési díját befizetett személy indulhat! 
- A túrán mindenki a saját felelősségére indul! Ezt a menetlevélben írásban is közölnie kell! 
- 18 év alatti személy a túrán csak szülői engedéllyel vehet részt! A regisztrációnál ezt köteles jelezni, és az igazolást bemutatni! 
- A túrán 4 ± 1 fős létszámú csapatokkal lehet indulni. 
- A túra rossz időjárási körülmények esetén is megrendezésre kerül. 
A túraverseny menete 
- Az objektumok érintési sorrendje tetszőleges. Nem kötelező érinteni minden objektumot, de célszerű a lehető legtöbbet. Az őrzött objektumokon megoldható feladatok megoldása sem kötelező, de szintén célszerű. 
- Az adott objektumokat a csapatoknak személyesen kell felkeresniük! 
- Az őrzött pontok nyitvatartási idejét a menetlevél tartalmazza. 
- Az őrzött objektumokon lévő feladatok teljesítéséhez a csapat összes tagjának az őrzött objektumra történő együttes beérkezése szükséges! 
Menetidő 
- A túra 19 órás szintidejű. Időtúllépéskor minden megkezdett óráért az összpontszám 10 %-a kerül levonásra 
- A holt idő nem számít bele a menetidőbe. Holt idő: A menetlevél leadása a pontőrnél, és a feladat elkezdése között eltelt idő. 
Pontozás 
- A túra területén 56 őrzetlen objektum található és 5 őrzött objektum is. A fakultatív kérdésekért és a kiegészítő feladatokért 5-20 pont adható. Őrzött pont érintése: 100 pont, az őrzött ponton teljesített feladat jó megoldása esetén szintén 100 pont adható. 
- Csapatpóló-csapatzászló: Az egyenruhának utalnia kell a csapat nevére, jól láthatónak kell lennie, és nem lehet márkanév. A csapat neve sem lehet márkanév (Pl: adidas) 
- Menet közbeni feladatokat a bázison kell leadni, kiértékelése is ott történik. 
- Az őrzött objektumokon szerzett pontok a pontőröknél lévő listára kerülnek feljegyzésre. Azokon a pontokon, ahol az értékelés azonnal elvégezhető, tájékoztatásul a menetlevélre is ráírható. 
- Mozgó pontőrnél teljesített feladatok pontjai a menetlevélre kerülnek feljegyzésre. 
Büntetések 
- A túra folyamán a csapatoknak tilos szétválniuk! Szétválás: két objektum időben közel azonos érintése. 
- Ha egy csapat szétválik, az összpontszámának az 50 %- a kerül levonásra! Az adott cselekedet utólagos elbírálást von maga után. 
- Ha a csapat jogszerűtlenül jut információhoz, az összpontszámának az 50 %- a kerül levonásra! Az adott cselekedet utólagos elbírálást von maga után. 
- A túrát csak gyalogosan lehet teljesíteni! Tömegközlekedési eszköz, vagy egyéb jármű igénybevétele, az adott versenyző túrájának feladását jelenti! 
- Tilos a pontőrök megvesztegetése, megfenyegetése stb… 
- Bármilyen csalásért az adott személyt –utólagos elbírálásként 1 évre eltiltjuk a túráinkon való részvételtől! 
- Kérjük vigyázzatok a természeti és épített értékekre, és ne szemeteljetek! Ha egy csapatot, csapattagot rongáláson és/vagy szemetelésen tetten érünk, kizárással büntetjük. 
- A büntetőpontok a csapat menetlevelére kerülnek felírásra. A versenyszabályzat megszegése esetén a mozgó pontőrök is büntetnek. A büntetéseket a csapat menetlevelén is rögzítik. 
Értékelés 
- A túra teljesítettnek minősül és értékelhető, ha a csapat a versenyszabályzatot nem szegte meg, legalább 1 értékelhető választ adott, és kizárólag saját erőből – indulási létszám mínusz 1 fővel- visszaérkezik a bázisra, és a menetlevelét leadja. 
- A túrát az a csapat nyeri meg, aki az esetleges levonások után a legtöbb értékelt pontot gyűjti össze. 
- Pontegyenlőség esetén a sorrend a következő rendszer szerint alakul: Rövidebb menetidő – Több őrzött objektum érintése – Őrzött objektumokon elért több pont. 
- A szervezők vállalják, hogy a túra napján lévő eligazítás után a versenyszabályzatot nem módosítják! Az eligazításig a változtatás jogát fenntartjuk.

- Fotóalbum -

- Eredmények (.xls) -

oklevel

Légy résen!

Bannerek

nea

me

bethlen

nca1

      tesco